Zimy północy nauczyły nas przetrwać w trudnych warunkach. Piece od zawsze spełniały tu bardzo istotną role. Były one centralnym punktem domu, służąc jako kuchnia i będąc źródłem ciepła. Obecnie piece nie pełnią już tak ważnej roli w życiu człowieka, my jednak kultywujemy umiejętności budowy pieców, korzystając przy tym z nowoczesnej technologii, ekspertyz przemysłowych i badań, których efektem są innowacyjne rozwiązania zstosowane w każdym piecu jaki wyprodukowaliśmy.

Deko

Ponad 100 lat doświadczenia w budowie pieców

Stowarzyszenie mistrzów budujacych piece mieszkała w Nunnanlahti w Finlandii w 1800 roku. Kiedy odkryli i wydobyli odpowiedni do ich budowy kamień, został on przecięty - prostopadle do foliacji dla wewnętrznych kamieni pieca i równolegle do foliacji dla kamieni powierzchniowych.

W zależności od płaszczyzny ich cięcia, kamienie zostały wykorzystane do osiągnięcia wielorakich kierunków przekazywania ciepła w piecu ze steatytu. Takie steatytowe piece słynęły z doskonałych właściwości termicznych, których sercem była jasnobrązowa, stabilna warstwa, powstająca na powierzchni komory ogniowej po intensywnym użytkowaniu.

Mistrzowie budowy pieców rozpoczęli swoją pracę tworząc ognioodporne steatytowe typy komory ogniowej. Od nich zależała ich reputacja mistrzów w tej dziedzinie, zarówno we własnej wiosce, jak i w okolicznych wioskach. Komora ogniowa, która mogła być użytkowana przez dziesięciolecia, dobre właściwości piekarnicze pieca do pieczenia, a nawet uwalnianie ciepła z kominka zapewniały mistrzowi i jego rodzinie dostatnią przyszłość oraz wygodne i spokojne życie.

Nauka potwierdza

Nauka udowodniła, to co mistrzowie budowy pieców już wiedzieli ponad sto lat temu. Najlepszym materiałem na komorę ogniową a zarazem najważniejszą częścią pieca, jest rodzaj steatytu składający się z drobnoziarnistego magnezytu oraz kombinacji schistozy i liofilizowanego, łuszczącego się talku uformowanego pod intensywnym ciśnieniem geologicznym. Ten unikalny depozyt* steatytu, który zapewnia doskonały materiał funkconujący w komorach ogniowych o wysokich temperaturach, został odkryty przez ojca i dziadka założyciela NunnaUuni Juhani Lehikoinena - mistrzów w budowie pieców. Pomysłowo uświadomili sobie, że rodzaj steatytu w tym złożu różni się od tego, który można znaleźć we wszystkich innych złożach tego obszaru, które stały się znane z łatwego w obróbce materiału budowlanego. Ten depozyt* ze steatytu typu Mammutti i nasze oparte na doświadczeniu umiejętności budowania steatytowych fiolek zapewniają, że tradycje budowy pieców w Nunnanlahti pozostaną żywe teraz i w przyszłości.
Przeczytaj więcej o wyjątkowych, nowoczesnych piecach NunnaUuni.

*Nazwa koncesji górniczej: Nunnanlahti nr 3159

Deko
Deko

Mocne fundamenty

Prawdziwy komfort ciepła opiera się na kamieniu steatytowym, który wytrzymuje wysokie temperatury, wydobywanym bezpośrednio ze złóż steatytu NunnaUuni.

Grupa Nunnanlahden Uuni ma wyłączne prawo do wydobywania trwałego steatytu typu Mammutti (koncesja górnicza: Nunnanlahti nr 3159). Dobra kondycja finansowa naszej firmy opiera się na wiedzy na temat typów steatytu Mammutti w naszym unikalnym złożu steatytu oraz na tym, że jesteśmy w stanie wykorzystać je w konstrukcjach ogniotrwałych pieców w najlepszy możliwy sposób.

Wybór odpowiedniego typu steatytu wymaga wysokiego poziomu wiedzy: z tego powodu identyfikujemy rodzaje kamienia już w kopalni przed jego usunięciem. Każdy nasz piec został wyprodukowany profesjonalnie i z wielką dumą. Jako dowód, zapewniamy gwarancję wytrzymałości NunnaUuni na pięć lat na części kamienne i termiczne właściwości wszystkich naszych produktów.

Według próbek rdzeniowych nasza kopalnia w Nunnanlahti zawiera około 29 milionów ton typu steatytu Mammutti. Kopalnia odkrywkowa ma 200 metrów szerokości i 350 metrów długości.

NunnaUuni dziś

Juhani Lehikoinen, właściciel Nunnanlahden Uuni Oy, założył firmę w 1982 roku. W tym samym roku rozpoczęła się produkcja przemysłowa pieców akumulujacych ciepło, honorując tym samym tradycyjne rzemiosło lokalnych mistrzów w budowie pieców.

Obecnie NunnaUuni Oy jest jedynym w Finlandii producentem pieców akumulujacych ciepło i zbudowanych na bazie kamienia steatytowego. Komory przeciwpożarowe i konstrukcje akumulujące ciepło we wszystkich naszych piecach akumulujących ciepło są wykonane z kamienia steatytowego wydobywanego z naszego własnego złoża, który nazywamy steatytem Mammutti.

Grupa Nunnanlahden Uuni to stabilna finansowo firma rodzinna, działająca niezależnie bez ingerencji inwestorów z zewnątrz. Za produkcję, marketing i sprzedaż pieców odpowiada spółka NunnaUuni Oy, która powstała w 2007 roku. Główna siedziba grupy i zakłady produkcyjne znajdują się w Nunnanlahti, Juuka, w północnej Karelii w Finlandii. Kominki NunnaUuni są sprzedawane przez autoryzowanych sprzedawców w wielu krajach.

Deko

Klimatyczny element wnętrza lub dodatkowe źródło ciepła,
NunnaUuni oferuje idealne dopasowanie

Szeroka gama produktów NunnaUuni obejmuje piece na każdą przestrzeń i każdą potrzebę: będące klimatycznym elementem wystroju wnętrza lub szybko rozgrzewającym źródłem ciepła przy ścianie, w rogu lub używane jako element dzielący przestrzeń. Przeczytaj więcej o modelach naszych pieców.